Julmarknad på Strömbäcks folkhögskola 2022

Jul på Strömbäcks folkhögskola
– söndag 27 november

Välkommen att fira första advent hos oss på Strömbäcks folkhögskola. Vi har nöjet att bjuda på julkänsla i alla dess former i vår historiska miljö. Nu arrangerar vi julmarknaden för sjunde gången och precis som tidigare år blir det julmarknad, gudstjänst, grötlunch och julpyssel.

Dagen bjuder på stämningsfull adventsgudstjänst i vår fina träkyrka. Det blir julmarknad med hantverk och godsaker. I år har vi rekordmånga utställare. Glöggrytan sjuder och eldkorgarna sprakar. Det blir ponnyridning och dessutom har vi hört att tomten planerar att besöka oss även i år.

Skolan håller öppet och du är välkommen in i värmen. I restaurangen serverar vi julgröt och gofika. Det finns marknadsbord även inomhus och det finns både pysselverkstad experimentverkstad för alla barn. Här möter du också deltagare från skolans utbildningar. 

ANGÅENDE PARKERING

Vi uppmuntrar er som kommer utifrån att samåka eller ta bussen, så att våra parkeringsplatser räcker till fler.

Det kommer finnas parkeringsvakter på plats som hänvisar besökare till lämpliga parkeringsplatser.

Parkering kostar 20 kr och betalas med Swish.

Vill du ställa ut på marknaden?

Säljer du hantverk, lokalproducerad mat, slöjd eller andra hantverksmässiga alster? Då är du välkommen att medverka på julmarknaden. Läs mer på länken nedan.
> Information för utställare (pdf)

PROGRAM SÖNDAG 27 NOVEMBER

11.00, 13.00 och 15.00
Adventsgudstjänst, med sång av Musikalakademien. Gudstjänsten kl. 13.00 kommer att vara teckenspråkstolkad.

11.00 – 16.00
Julmarknad med lokala utställare
Pysselverkstad
Träffa tomten
Ponnyridning
Matförsäljning utomhus
Grötlunch och hembakt julfika i restaurangen

TA BUSSEN TILL OSS

Länstrafiken linje 126 trafikerar sträckan under dagen och eftersom vi har begränsat med parkeringsplatser vill vi uppmuntra alla som kan att ta bussen.

För att se aktuella busstider, besök tabussen.nu och välj att resa till hållplatsen som heter “Strömbäck, Umeå”.

HITTA TILL STRÖMBÄCKS

Adress:
Strömbäcks folkhögskola
Strömbäck 360
905 82 Umeå

Buss:
Länstrafiken linje 126 Umeå – Norrmjöle – Hörnefors.
Till Länstrafikens reseplanerare

Vägbeskrivning från Umeå: Åk E4 söderut och sväng av mot Norrmjöle. Åk över viadukten och fortsätt 11 kilometer längs samma väg. Strax efter skylten Strömbäck är det dags att svänga vänster. Fortsätt sedan 350 meter rakt fram. Parkering finns på vänster sida.

Vägbeskrivning söderifrån: Åk E4 norrut. Sväng av i Sörmjöle och kör mot Norrmjöle. Slingra dig fram 13 km längs den krokiga vägen och sväng sedan höger i Strömbäck. Fortsätt 350 meter rakt fram. Parkering finns på vänster sida.

Psst! Du missar väl inte?

DAGS ATT BOKA JULBORD

Lördag och söndag den 10-11 december dukar restaurangen upp sitt traditionella julbord. Vegetariskt alternativ kan beställas. Julbordet kostar 495 kr för vuxna och 200 för barn mellan 6 och 12 år. Barn under 6 år äter gratis.

Julmust, julöl och kaffe ingår. Öl och vin säljs separat.

Boka dina platser på tel 090 – 426 00.