handledare sökes för övningskörning

Handledare för övningskörning sökes

De som studerar Allmän kurs på Strömbäcks folkhögskola kan välja körkort som tillval. Vid sidan om körlektioner och teori kommer deltagarna även att behöva övningsköra. Men, om man är ny i Sverige och inte har en familj eller vänner med körkort kan det vara svårt att hitta en handledare.

Nu söker vi dig som vill hjälpa till att övningsköra med våra deltagare. Skolan har en bil till förfogande, och bjuder på den introduktionsutbildning som krävs för att bli handledare. Du som kan tänka dig att ställa upp som handledare bestämmer tillsammans med den som ska övningsköra om hur ofta ni ska ses. Eleven står för bränslekostnaden.

Som handledare ska du vara minst 24 år och ha haft körkort i 5 år. Introduktionsutbildningen är en kvällskurs på 3 timmar och ges den 5 december kl 17.30.

Kan du tänka dig att hjälpa till som handledare vid övningskörning?

Anmäl dig med namn och telefonnummer till Jenny Fundell:
jenny.fundell@strombacksfolkhogskola.se

Har du frågor? Kontakta Jenny Fundell på mailen ovan eller 070-6428424.

 

> Läs mer hos Transportstyrelsen om att vara handledare 
> Läs mer hos Transportstyrelsen om introduktionsutbildningen

 

 

 

Photo by Kirsi Färm on Unsplash

INTRODUKTIONSUTBILDNING

TID: Onsdag 5 december kl 17.30
PLATS: Strömbäcks folkhögskola

Utbildningens innehåll:

  • Körkortsutbildningens mål och innehåll.
  • De regler som gäller för övningskörning.
  • Hur man planerar och strukturerar övningskörningen.
  • Trafiksäkerhet och miljö.

Utbildningen ges av Umeå Vännäs trafikskola och finansieras av Strömbäcks folkhögskola. Utbildningen är ca 3 timmar lång.

HITTA TILL STRÖMBÄCKS

Adress:
Strömbäcks folkhögskola
Strömbäck 360
905 82 Umeå

Buss:
Länstrafiken linje 126 Umeå – Norrmjöle – Hörnefors.
Till Länstrafikens reseplanerare

Vägbeskrivning från Umeå: Åk E4 söderut och sväng av mot Norrmjöle. Åk över viadukten och fortsätt 11 kilometer längs samma väg. Strax efter skylten Strömbäck är det dags att svänga vänster. Fortsätt sedan 350 meter rakt fram. Parkering finns på vänster sida.

Vägbeskrivning söderifrån: Åk E4 norrut. Sväng av i Sörmjöle och kör mot Norrmjöle. Slingra dig fram 13 km längs den krokiga vägen och sväng sedan höger i Strömbäck. Fortsätt 350 meter rakt fram. Parkering finns på vänster sida.