Ta körkort på skolan

Ta ditt körkort på skolan

Nu erbjuder vi körkort som tillval för alla heltidsstuderande på Strömbäcks. Tillsammans med Umeå-Vännäs trafikskola har vi skapat ett kurspaket som tar dig en bra bit på vägen mot ditt körkort.

Kurspaketet består av både körkortsteori och ett antal körlektioner. Teorin ges under fem tillfällen och för dig som inte har svenska som förstaspråk finns det möjlighet att få föreläsningarna på enklare svenska. Dessutom ingår Riskettan som är en obligatorisk föreläsning där du får lära dig om riskerna med bland annat alkohol, droger och trötthet i trafiken.

I kurspaketet ingår även sju körlektioner. För att få börja boka körlektioner krävs det att du har klarat av körkortsteorins delprov. Att du har goda teorikunskaper innan du sätter dig bakom ratten gör att du får ut mer av dina körlektioner.

Låter det för bra för att vara sant? Vad är haken? En liten motprestation krävs för att få ta del av kurspaketet, och det är att du som studerande har 80% närvaro på dina ordinarie lektioner.

Har du frågor om körkort som tillval? Kontakta Jenny Fundell:

jenny.fundell@strombacksfolkhogskola.se